Yıldırım'ı birlikte dönüştürecekler

Geri

06.12.2012

KONUT YAPI GAZETESİ 06.12.2012

Millet Mahallesi’nde konut üreten firmaların yöneticileriyle buluşturduğumuz Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Millet Mahallesi’nde özel sektörün birbiri ardına hayata geçirdiği projelerin, 7 mahalleyi kapsayan dev dönüşüm projesi için cesaret verdiğini söyledi.

Millet Mahallesi’nde konut üreten firmaların yöneticileriyle buluşturduğumuz Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Millet Mahallesi’nde özel sektörün birbiri ardına hayata geçirdiği projelerin, 7 mahalleyi kapsayan dev dönüşüm projesi için cesaret verdiğini söyledi.

 Yıldırım, yapılaşma anlamında Bursa’nın en sorunlu merkez ilçesi. Yıldırım Belediyesi, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak adına çalışmalar yürütürken, özel sektör de ürettiği projelerle buna destek oluyor. Millet Mahallesi, buna en güzel örnek. Birbiri ardına yükselen konutlar bölgenin çehresini değiştiriyor. Biz de bu sayımızda Yıldırım’da 7 mahalleyi kapsayan büyük dönüşüme hazırlanan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile Millet Mahallesi’ne iş yapan firmaların yöneticilerini bir araya getirdik.

 2004 seçim propagandaları sırasında ‘Şuyulandırma kördüğümünden kurtarma’ sözüne karşılık ‘Burası böyle gelmiş böyle gider, buradan adam olmaz’ cevabı aldığı Millet Mahallesi’nde sivil müteşebbislerin ilk kazmayı vurması ile uzak bir hedefe yaklaşıldığını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, ‘3 yıl sonrasının Çekirgesi’ olmaya aday Millet Mahallesi’ndeki dönüşümün, Yavuzselim, Arabayatağı, Mevlana, Ulus, Çınarönü, Hacıvat ve Şirinevler’i kapsayan büyük dönüşüm için de cesaret verdiğini vurguladı.  Nuripek İnşaat’ın cesaret gösterip ilk kazmayı vurmasının diğer firmaları da harekete geçirdiğini hatırlatan Başkan Keskin, “7 mahalleyi kapsayan büyük kentsel dönüşüm öneri alanımızda Millet Mahallesi’nden çok daha iyi imkanlarla, daha çok kazanacaksınız” diyerek “Büyük kentsel dönüşüme hazır olun” çağrısında bulundu. Millet Mahallesi’nde yatırım yapan önemli firmaların yetkilileri ise ‘Yıldırım’ı Nilüferleştirmeden Bursa’yı kurtarmanın mümkün olmadığına işaret ederek, “Millet Mahallesi bunun da ön adımıdır. Ayak sesleridir. Başarılabilirse Bursa’nın kurtuluşu bu büyük dönüşümden geçiyor” diyerek göreve hazır olduklarını ifade ettiler.

Platin İnşaat sahiplerinden Şakir Bilgiseven;

Yıldırım İlçesi’ne taahhüt işi için gelmiştik ama bu vesileyle konut inşaatlarına başladık. Halen devam etmekteyiz. 2 projemiz var. Bursa’daki ilk projemiz Platin Life Kuzey, Kazımkarabekir Mahallesi’nde 72 daireden oluşuyor. Birkaç bin metrekare dükkan ve işyerlerimiz mevcut. Diğer projemiz Platin Life Güney ise Millet Mahallesi’nde ve 24 daireden oluşuyor. Bu şekilde 96 dairelik bir projemiz ile başladık şu anda.

 

Platin İnşaat sahiplerinden Ahmet Bilgiseven;

Biz İstanbul merkezli bir firmayız. Türkiye’nin her yerinde işlerimiz var. Bu imzalarımızdan bir tanesini de Bursa’ya atalım istedik. Ve şu anda Yıldırım İlçesi’nde konut inşaatlarına başladık. Elimizden geleni en iyi şekilde yapmaya ve renk, kalite getirmeye çalışıyoruz. Amacımız hedefimiz bu.

 

MİLLET MAHALLESİ’NDE GELECEK VAR

Özgen Keskin;

Bu Sektörel Buluşma son derece önemli. Biz bu buluşmayı geleneksel hale getirelim. Belki bizlere iletilmek istenilenler vardır. Bunları belediye olarak ne denli çözebileceğimizi ele alabilmek bakımından gerekli. Bir kere Millet Mahallesi bizim en büyük handikaplarımızdan biriydi. Yani göreve geldiğimizde o plan çalışmaları olmasaydı, bugün şu güzelliği paylaşma imkanımız da yoktu. Sakın yanlış anlamayın, siyaset yapmak istemiyorum ama hiç unutmuyorum 2004 seçim propagandaları sırasında o mahalleye gidip de ‘Bu mahalleyi biz şuyulandırma kördüğümünden kurtaracağız. Sizlerin önünü açacağız’ dediğimiz de kimseyi inandırmak mümkün olmadı. ‘Burası böyle gelmiş böyle gider, buradan adam olmaz’ diyorlardı. Millet Mahallesi, 3 yıl sonrasının Çekirgesi olacak. İlk başlatan arkadaşlar başta olmak üzere hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Burada gelecek var. Buradaki geleceği oluşturacak kişiler de sizlersiniz. Bugün başlattığınız bu güzellik sizler gibi diğer bazı firmaları da oraya çekecek. Ve yepyeni bir semt oluşacak orada. Biz bunu çok önceden gördük. Bunu tek başımıza görmek mümkün değil. İşte müteşebbis arkadaşlarımızın ilk kazmayı da vurması da önemliydi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

OLMAZSA OLMAZLARIMIZDAN

 

- Kentsel dönüşüm son derece önemli. Bizim olmazsa olmazlarımızdan. Biz bunu çok çok önceden gördük. ‘Bursa’da kentsel dönüşümü ilk başlatan biziz. Kentsel dönüşüm deyince topal olunmaz. Bir tarafı yerel yönetimler, bir tarafı da sizlersiniz. Biz bunu kimle yapacağız? TOKİ ile 2 ayrı kentsel dönüşümde çalıştık. Sonra TOKİ’den vazgeçtik. Sivil müteşebbislerle girdik. Yaptığımız 7 kentsel dönüşüm projesi ile ‘Yılın Belediyesi’ ünvanını aldık. Gördüğünüz ekibime teşekkür ediyorum. Biz bu ekiple başardık. Şimdi siz Millet Mahallesi’ni yaptınız, geliyorsunuz. Yunusemre Spor Kompleksi’nin karşısında biraz tıkandınız. Ama orayı da yeni bir planda ele alıp Mevlana Mahallesi’ne kadar getiriyoruz. Şimdiden müjdesini verelim. Meclis hazırlığı içerisindeyiz. Aynen devam edecek konutların olacağı şekilde bir plan değişikliğine gideceğiz orada da. Millet Mahallesi’ndeki güzel başlangıç oraya da gelsin diye bir hazırlık içerisindeyiz.

 

BÜYÜK DÜŞÜNMEDİKÇE BÜYÜK

HEDEFLERE ULAŞILAMAZ

 

- Oradan sonra ise bizim 50 bin konutu hedef aldığımız çok iddialı bir projemiz daha var biliyorsunuz. Bazıları ufak düşündüğü için ‘Bu kadar konut olur mu? Böyle bir şeyin içinden çıkabilir misiniz?’ dediler.  Diğer pek çok projemiz içinde ‘Bu da biter mi? Sen bu işin altında kalırsın. Böyle büyük işlere niye giriyorsun?’ diyenler mega projelerimizde bizimle birlikte kurdele kestiler. Akçağlayan Bahçeli Evleri gibi, Cazibe Merkezi gibi büyük projelerimiz bu ekip ile bitirdiğimiz güzelliklerimiz. Şimdi aynı büyük ufukla baktıktan sonra ‘Neden olmasın?’a sizlerden de cesaret alıyoruz. Millet Mahallesi’ne 5 bin konut ile sizler girmiş durumdasınız. Bunu gelecek yıllarda daha da katlayarak geleceksiniz. Bizim 6 yıllık bir proje içerisinde 50 bin konutu hedef alıyor oluşumuz, büyük düşüncemizden kaynaklı. Küçük düşünce ile bir şey yapılamaz. Büyük düşünmedikçe de büyük hedeflere ulaşılamaz. En uzak hedefe de ilk adımlarla varılır. Mevlüt Bey’in ilk kazmayı vurduğunda o ilk adımdı ama çok büyük ve uzak bir hedefe gidilecekti, gittiler ve vardılar. Az önce belirttiğim Yunusemre Spor Kompleksi’nin karşısındaki mahalle ile sizlerin devam ettikleri Millet Mahallesi ile birleştirip plan yaptıktan sonra Mevlana’dan başlayarak 7 mahalleyi kapsayan ve gerçekten buradaki imkanlarınızdan çok daha iyi imkanlarla daha çok kazanacağınız bir kentsel dönüşümü ihale etmiş durumdayız. Birileri eleştirebilir. Birileri karşı durabilir. Ama biz 5393 sayılı yasanın 73’üncü maddesine dayalı son derece akıllı, ayakları yere basan proje ortaya koyduk. Bu kentsel dönüşüm için sizleri de davet edeceğiz. İnşallah orada büyük kazançlarınız olacak. İnşallah hem siz kazanacaksınız hem de halk kazanacak.  Dolayısıyla birileri eleştirse de, ufukları almasa da projeyi dinlemedikleri için bilmeseler de hiç önemli değil. Hak bildiğimiz yolda, bu işin duayenleri ile birlikte gideceğiz.

 

DÖNÜŞÜME HAZIR OLUN, SİZE ÇOK İŞ VAR

- Düşünün şuan oradaki 30 bin konutun her birinin değerlemesini yapmış durumdayız. Sizin yani yatırımcının gireceği safhaya kadar her şeyi hazırlıyoruz. Muhtemelen yılbaşına kadar sizlerin gireceği safha hazır olmuş olacak. Ondan sonra size diyeceğiz ki ‘Buyrun bakalım’. Hangi şartlarda, burada sizlerin nasıl kazanacağını, halkımızın da para harcamadan konut sahibi olabileceği  bir yönetişimi sizlerle nasıl sağlayacağımızı konuşacağımız toplantılar olacak. Nitekim bu konuda 2 toplantı yaptık. Birçoğuna katıldınız ama onlar ön konuşmalardı. Asli olarak o konuyu anlatacağımız toplantılar olacak. Bu kentsel dönüşüme hazır olun. Size çok iş var. Yeter ki siz çalışın. Ummadığınız büyüklüklerde hizmet alanları olacaktır. Arz talepten endişe etmeyiniz.

 

- 7 mahalleyi kapsayacak olan kentsel dönüşüm projesini biraz daha detaylandırmamız mümkün mü?

 

- İlçemizdeki handikaplı kısım Ankara Yolu’nun altındaki ve Bursa’nın doğudan Ankara tarafından girişindeki Şirinevler, Hacivat, Çınarönü, Arabayatağı, Ulus, Mevlana ve Yavuzselim mahalleleri. Bu nedenle olası bir deprem en fazla orayı vuracak biliyoruz. Hem çirkinliği giderebilmek, estetiği yakalayabilmek, hem de depremsellik açısından kentsel dönüşümü buradan başlatmak için bazı nedenlerimiz vardı, o nedenle oradan başladı. Burada 5 milyon metrekarelik bir toprağımız var. Maalesef tamamen çarpık yapılarla dolu. 3194’e göre yüzde 40’ını sosyal donatı alanlarına çıkardıktan sonra 3 milyon metrekare inşaat alanı kalıyor. Sizler inşaatçısınız 3 milyon metrekareyi hesapladığınızda 100’er metrekarelik 2 bin 994 tane parsel çıkıyor. Bir miktar nefes alacak boş alan da orda çıktığını varsayarsanız yüzde 50 oranında boşluk ve sosyal donatı alanı elde etmiş oluyorsunuz. Ve modern görkemli bir kent oluşturmuş olacaksınız. Bu hesaplarımıza göre 84 bin 500 konut çıkıyor, 2.8 emsalle. 39 bin konut yıkılacak. Ama bunların 9 binden fazlası ova korumadaki, tamamen kaldıracağımız konutlar. Bunları yukarıya deplase edeceğiz. Oraya yüzde 9’luk bir pay düşünüyoruz şuandaki hesaplarımıza göre. Yüzde 1’lik payı da kamu binaları ve belediye için ayırıyoruz. Yüzde 90’lık bölüm yatırımcı firmalara kalacak. Ama Millet Mahallesi’nde 1.5 emsalle kazancınıza göre bu 2.8’lik emsal de bu yüzde 10’unu çıkardıktan sonra bile çok daha fazla karınız olacak. Yani bizim şuandaki kentsel dönüşüm öneri alanımızda Millet Mahallesi’nden daha çok kazanacaksınız. Ayrıca burada şu anda üniversite hocaları 150 akademisyen bu konuda çalışma yapıyor ve bu 39 bin konutun mutfağındaki fayansa varıncaya kadar hesabını yapar şekilde ince hesaplar yapılıyor. Burada size  albeni getirecek sizi cezbedecek AVM’ler, ticaret alanları, Merkezi İş Alanları (MİA) oluşturacağız veya sizlerin önereceği yepyeni alanlar oluşturacağız ki siz oradan kazanasınız. Şehircilik Müdürümüz Yılmaz Kayrak, şu anda bu iş için görev almak isteyen yatırımcı firmaların isimlerini bir portföy olarak oluşturmakta. Şehircilik Müdürlüğümüz’e müracaat edebilirsiniz bu konuda. Sonunda buraya müracaat eden arkadaşlarla birlikte altı yıl içerisinde burayı dönüştürmeyi hedefliyoruz. Yani bizim hesaplarımıza göre de 6 yıl içerisinde burası dönüşmüş olacak.

 

- Özgen Başkan’ın bahsettiği yeni dönüşüm bölgesine talip olacaklarınız olabilir mi? Bu konuda endişeler taşıyor musunuz?

 

 Ahmet Bilgiseven;

 Kentsel dönüşüme yönelik bizim de görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle Eğitim Caddesi üzerinde ve bu zamana kadar ki görüşmelerimizde ilgilendiğimiz 4 ya da 5 ada oldu. Ancak bütün bu görüşmelerimizin sonucunda toprak sahipleri ile aynen bu ‘Sektörel Buluşma’da olduğu gibi adanın sayısına göre 50-60 kişi bir restoranda toplanıyoruz. Ne tür inşaatlar yaptığımızı anlatıyoruz, onların beklentilerini alıyoruz. Sorularına cevap veriyoruz. Ancak bir yere geliyor ve tıkanıyoruz. Aynen biraz önceki konu; Bir toprak sahibi çıkıp diyor ki; ‘Benim 4 katlı evim var, 4 de çocuğum var. Bana kaç daire vereceksiniz?’ diyor. İlk soru bu ve olayın bitiren nokta bu istek oluyor.

  • Platin İnşaat - Yıldırım'ı birlikte dönüştürecekler
Yükleniyor