Türk yatırımcısı için Kamerun’da çok uygun bir ortam var !

Geri

02.08.2012

PATRONLAR DÜNYASI 02.08.2012

Kamerun Bayındırlık Bakanı Bernard Messengue Avom, Türk yatırımcısının Kamerun'a gittiğinde iş yapmak için çok uygun bir ortam bulacağını açıkladı

Kamerun Bayındırlık Bakanı Bernard Messengue Avom, Türk yatırımcısının Kamerun'a gittiğinde iş yapmak için çok uygun bir ortam bulacağını belirterek, ''Türk yatırımcılara şöyle seslenmek istiyorum; Kamerun, Orta Afrika'ya açılan bir kapıdır'' dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir'in davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Avom ve beraberindeki heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen görüşmeler kapsamında Türk iş adamları ile bir araya geldi. Avom, Kamerun'un özellikle altyapı anlamında büyük ihtiyaçları olduğunu belirterek, Türk iş adamlarını yatırım yapmaları için beklediklerini söyledi.

Otoyol, enerji, demir, petrol ve elmas gibi madencilik konularında Kamerun'un büyük fırsatlar sunduğuna dikkati çeken Avom, ''Bizde bir yatırım yasası var. Bu yasa özellikle yatırımcılara vergi muafiyetleri sunuyor. Yabancı yatırımcıların yerleşmesi için imkanlar sunuyor. Türk yatırımcılara şöyle seslenmek istiyorum; Kamerun, Orta Afrika'ya açılan bir kapıdır. Kamerun'dan giriş yaptığınızda 100 milyonluk bir nüfusa hitap ediyorsunuz.

Orta Afrika'nın ekonomik açıdan en büyük ülkesiyiz. Türk yatırımcısı ülkemize geldiğinde iş yapmak için çok uygun bir ortam bulacak'' şeklinde konuştu.

Avom, Türkiye ile ilişkilerin geliştiğini ifade ederek, ileriki dönemlerde Kamerun Cumhurbaşkanının da Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. DEİK Türk Afrika İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Zuhal Mansfield da, dünyanın ekonomik açıdan istikrara kavuşması için Afrika'ya ihtiyacı olduğunu dile getirerek, ''Afrika ihmal edilmemelidir'' dedi.

Kamerun heyetinin, Türk iş adamları ile buluşmadan önce Marmaray projesini incelediğini anlatan Mansfield, Kamerun'un inşaat sektörünün yanı sıra denizcilik alanında da yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu, örneğin, orkinos çiftliklerinin buraya taşınabileceğini, Kamerun'un bunun için çok uygun bir yer olduğunu ifade etti.

''Bugünkü toplantımızdan yarım milyar dolarlık bir iş bağlantısı yapılmasını bekliyoruz'' diyen Mansfield, Kamerun'un sıfırdan kurulabilecek bir ev gibi düşünülmesi gerektiğini bildirdi. Mansfield, ''Kamerun Orta Afrika'ya deniz bağlantısı sağlayan Orta Afrika'nın en işlek ve büyük limanına sahip.

Dolayısıyla Orta Afrika'ya açılmamızda önemli bir kapı olarak görmeliyiz. Kamerun ile ticaret hacmimiz 71 milyon dolar düzeyinde...'' diye konuştu.

Afrika ile ticaret hacminin yaklaşık 16 milyar dolar olduğunu dile getiren Mansfield, Türk müteahhitlerinin Afrika'da üstlendikleri projelerin bedelinin ise 34 milyar dolar olduğunu bildirdi.

200 MİLYON DOLARLIK KÖPRÜ İHALESİ HEDEFİ

Yol inşaatları alanında faaliyet gösteren Platin İnşaat'ın Sahibi Şakir Bilgiseven de, inşaat sektörünün haricinde de yurt dışında dış ticaret alanında farklı işler yapmak istediklerini belirterek, Kamerun'dan Türkiye'ye pamuk ve kereste getirme planlarının olduğunu bildirdi.

Bilgiseven, Kamerun'a Brezilya'dan çimento ve Türkiye'den inşaat demiri göndermek istediklerini dile getirerek, ''Kamerun'da toplamda 70 milyon dolar tutarında 61 ve 71 kilometre olmak üzere iki yol yapım ihalesiyle ilgileniyoruz'' dedi.

Kamerun'da sosyal projelerinin de olduğunu dile getiren Bilgiseven, Kamerun'a gönüllü doktorlardan oluşan bir sahra hastanesi kurmayı hedeflediklerini belirtti.

  • Platin İnşaat - Türk yatırımcısı için Kamerun’da çok uygun bir ortam var !
Yükleniyor